Letec Miroslav Liškutin

liskutinPřed 75 lety, 15. 9. 1940 zahájilo nacistické Německo leteckou bitvu o Anglii, jež měla vytvořit podmínky pro německou invazi do Velké Británie. Britům se podařilo v několikaměsíční bitvě Němce odrazit a dosud nepokořené Luftwaffe zasadit takové protiúdery, že se na západní frontě již k něčemu podobnému nedovážila. Těchto leteckých bojů se účastnili i českoslovenští letci, z nichž mnozí byli ve 30. letech cvičeni i na tehdejším letišti v Brně-Černovicích. Proto vzpomínka na tyto muže patří také k historii Černovic.
Jedním z nich byl i Miroslav Liškutin z Jiříkovic, který se účastnil v rámci Moravského aeroklubu pilotní školy, jež byla ukončena na černovickém letišti v létě 1938. Již následujícího roku odešel Miroslav Liškutin jako dvacetiletý do emigrace. Přes Polsko se dostal zprvu do Francie, kde nastoupil do cizinecké legie a před vypuknutím válečného konfliktu působil krátce v severní Africe, následně v létě 1940 ve Francii a po její porážce ve Velké Británii. Výcvik čs. letců probíhal na základně RAF v Cosfordu a M. Liškutin byl zařazen k 312. čs. peruti. Absolvoval dva operační turnusy, a tak se zařadil mezi nejvíce bojově nasazené stíhací piloty v průběhu 2. světové války. V průběhu bojů sestřelil dva německé letouny, jednu létající střelu V1 a na svém kontě měl také několik poškozených nepřátelských strojů. Cílem stíhacích letců však byl především letecký doprovod bombardovacích perutí nad Německem. V Anglii se seznámil s Daphne Osgbodovou, která se stala jeho manželkou, a ještě ve Velké Británii se jim narodili dva synové.
Po skončení války se vrátil se svou jednotkou na letiště v Brně-Černovicích a stal se zástupcem velitele leteckého pluku. Navrátil se původně do Jiříkovic, ale získal byt v Černovicích na Húskově ulici č. 9. Po změně politických poměrů v únoru 1948 poslal manželku s dětmi zpět do Velké Británie a krátce poté za nimi odešel i on sám. Jako zkušený pilot záhy našel uplatnění, zprvu jako pilot proudových letounů RAF, později jako velitel základny na Kypru.
V roce 1962 odešel do civilu a stal se pilotem civilních aerolinií. Po dvou letech přijal nabídku vedení pilotního výcviku v Zambii. V roce 1979, po návratu do Velké Británie se začal věnovat literární tvorbě a stal se jedním z nejúspěšnějších autorů literatury o čs. letectvu ve Velké Británii. V roce 1992 navštívil Brno, přišel se podívat i na dům, z kterého odešel do exilu, a vzpomínal také na své působení na brněnském letišti.
V této souvislosti se začalo uvažovat o jeho jmenování čestným občanem Černovic. Po chvíli se na M. Liškutina a na jeho jmenování v Černovicích zapomnělo a tak to zůstalo dodnes. Tento jiříkovský rodák a někdejší černovický občan patří k těm několika nepočetným Černovičákům, kteří bojovali za naši svobodu. Někteří zde na něj nezapomněli.

Autor: Petr Kopečný