Překročme řeku Svitavu – nejdelší festival v Brně

Již podeváté ožije nábřeží Svitavy čilým festivalovým děním. „Překračovat“ řeku za kulturními i sportovními zážitky bude možné v sobotu 19. srpna od Bílovic až po Tuřany. V letošním roce se na posvitavskou vlečku opět vrátí parní vlak a bohatý program nabídnou stanoviště ve Slunečních lázních, v Husovicích, na Tkalcovské a Černovickém nábřeží.

Cílem festivalu je propojovat sousedy na obou březích řeky Svitavy a ukázat, že procházka či projížďka kolem ní stojí za to po celý rok. Pořadatelé také chtějí apelovat na brněnské občany a politiky, aby na svoji Svitavu nezapomínali.

Hlavní festivalové místo se po dvou letech vrací zpět na Černovické nábřeží. Série hudebních vystoupení vyvrcholí koncertem Ivy Marešové a kapely Razam. Festival již tradičně není věnován pouze hudbě, ale velký důraz klade na zpřístupnění zajímavých míst kolem řeky. Návštěvníci festivalu se tak budou moci podívat do husovické vozovny, Briessovy sladovny, bývalého vysílače na farmě Ráječek, do kaple Královka nebo do studií rádia Proglas v První brněnské strojírně. Na festivalové hosty letos také čeká hned několik komentovaných procházek, které představí industriální historii nábřeží nebo okolí Křenové a Olomoucké ulice. Program doplní pestrý výtvarný, sportovní, divadelní i vzdělávací program. Nepřijdete ani o tradiční neckyádu a benefiční závod kačenek.

Otevřou se i další festivalová místa. Ve Slunečních lázních v městské části Maloměřice-Obřany nabídnou hudbu, divadlo a workshopy, v Husovicích bude možnost vyzkoušet si kanoistiku pod vedením místních hasičů a v Nové Zbrojovce pak najdou chill-out zónu. Speciální dětská divadelní scéna vznikne na nábřeží ulice Zderadova, kde se děti mohou těšit na tři dětská představení. Díky spolupráci se společností CTP bude možné si vychutnat krásné výhledy z budovy nazvané Domeq a nejvzdálenějším festivalovým místem pak bude Farma Ráječek, která na polích v Brněnských Ivanovicích pěstuje chutná rajčata a saláty.

I díky festivalu se podařilo dokázat, že místa, která běžně nevypadají příliš lákavě, mohou změnit svůj vzhled i využití. Jedním z nich je stanoviště Wagon při ulici Tkalcovská. Spolek V karanténě se zde snaží o oživení místa již několik let a letos na tomto festivalovém místě spojí síly se Společenským centrem Karas, Muzeem romské kultury a nedalekou Káznicí. U Wagonu proběhnou koncerty, připraveny budou aktivity pro děti i promítání pohádek, zapojena bude také samotná řeka a přijede samozřejmě rovněž parní mašinka. V Káznici se zatím vše bude chystat na hody k Matce Boží. Kromě komentovaných prohlídek se zde budou tvořit kytice a věnce z květin nasbíraných v úterý na svátek Nanebevzetí Panny Marie. Po hodové mši v kapli Káznice vyjde hodový průvod za doprovodu kapely Terne Čhave směrem na nábřeží na Tkalcovské, kde bude připraven tradiční hodovní stůl.

You may also like...