Letní vánek přináší další akce Černovického sdružení

Začíná to vypadat, že se počasí umoudřilo a po všech aprílových výkyvech se konečně můžeme těšit na nemrazivé dny, kdy je trávení času na čerstvém vzduchu opravdu příjemné.

Je nám líto, že jsme si spolu nakonec nemohli užít Májový jarmark, na nějž jsme se všichni moc těšili. Za jeho zrušením stojí výpadek auta, kterým jsme měli přivézt většinu vybavení. Možná se to zdá jako malý důvod. Černovické sdružení ale funguje už 12 let na dobrovolnické bázi, nemáme žádné zaměstnance, sklady ani firemní auta. Všichni, kdo pro vás naše akce pořádají, staví, organizují na místě a zase uklízejí, se zapojují zcela zdarma. Většinu vybavení máme zapůjčenou od spřátelených firem nebo také od jiných městských částí. Právě tak jsme měli jako obvykle domluvenou zápůjčku stolů, lavic a stánků. Bohužel však v nevhodný okamžik vyplivlo auto a již jsme nebyli schopni zkoordinovat náhradní auto, čas a lidi na nakládání. Přesto, že nám MČ Brno-Černovice poskytuje na pořádání našich cca 25 akcí ročně dotaci (letos 20 tis. Kč), nemůžeme si dovolit zaplatit za poskytnutí těchto věcí agentuře, díky níž by nám takovéto potíže a hlavně spousta dříny odpadly. Pro vaši představu, jenom zajištění pártystanu na loňské Otevírání svatomartinských vín zaplatila naše MČ přes 32 tis. Kč. Za 12 let jsme akci rušili poprvé (kromě těch, které nám zmařil covid) a máme jich za sebou téměř 300. Věříme, že se to nejméně dalších tucet let nebude opakovat.

V květnu se s vámi také rádi setkáme při dalším z pravidelných cestovatelských večerů. Tentokrát se podíváme v úterý 21. května do Irska, kdy nám o svém pobytu nejen v rámci studijního programu ERASMUS popovídá Silvie Křížová. Přednáška se koná v 18 hodin v sále nad lékárnou Psychiatrické nemocnice (vstup z areálu PN).

Na neděli 26. května pro vás chystáme jednu z našich nejoblíbenějších akcí – dětský den. Každoročně je zaměřená na nějaké téma. To letošní je Vesmír a určitě nebudou chybět ani mimozemšťané. Začínáme v 15 hodin a pro děti jsou samozřejmě za splněné úkoly připravené drobné odměny.

V pátek 7. června si při Noci kostelů tradičně připomene to, že i Černovice mívaly svůj chrám. Novogotický kostel byl zasvěcen sv. Floriánovi. Stával na Faměrově náměstí, kde můžete nalézt část jeho půdorysu, který jsme s Černovickým sdružením před několika lety osázeli květinami. Nejdříve se připojíme ke zvonění všech zapojených kostelů nejen v České republice, v 18.00 za námi přijede Mikro-teatro se svou pohádkou. Budete moci zhlédnout výstavu fotografií z doby, kdy kostel ještě stával, a také videozáznam z jeho odstřelu v roce 1960. K poslechu bude hrát kapela Trioo a dozvíte se i něco o černovické historii. Po soumraku rozsvítíme svíce kopírující původní stavbu a tento okamžik bývá vpravdě magický!

Po prázdninové pauze se na vás budeme těšit na nábřeží Svitavy při festivalu Překročme řeku v sobotu 17. srpna.

You may also like...