Floriánkovy dny

Víte, kdo je patronem Černovic? Je to svatý Florián, který má kromě Černovic pod patronátem třeba i hasiče, kominíky či pekaře. Oslavy svátku svatého Floriána lákaly kdysi davy lidí z širokého okolí a je dobře, že se jeho památka připomíná dodnes.

I letos k tomu přispělo Černovické sdružení, které v sobotu 6. května připravilo Májový jarmark „s poutí“ v parku Řehořova. V této době se totiž konávala v Černovicích velká pouť, táhnoucí se až do Komárova. Snažíme se ji připomínat aspoň drobnými náznaky poutě v podobě růží z papíru a dalších aktivit, které dokážeme v rámci dobrovolnické činnosti realizovat (náš spolek nemá zaměstnance a veškeré akce pořádáme jako volnočasový, tak trošku náročný koníček ;)) s minimální podporou MČ, za niž děkujeme. Letos jsme totiž obdrželi 10 tis. Kč na zhruba 30 akcí, které pro Černovičáky ročně připravíme.

O 10 dnů později, v úterý 16. května v 18 hodin, se v sále nad lékárnou Psychiatrické nemocnice uskuteční další z čím dál víc oblíbených cestovatelských besed. Tentokrát se podíváme do Japonska a případné otázky budete moci pokládat i rodilé Japonce, která vystudovala češtinu a zamilovala si naši zemi natolik, že se v ní rozhodla zůstat.

Jedna z nejoblíbenějších akcí celého našeho spolku a dle návštěvnosti i (nejen) černovických dětí a jejich rodičů je dětský den. Každý rok mu dáváme nový kabát-téma a ten letošní se jmenuje „Cirkus bude“. Najdete nás na hřišti za SŠ Charbulova, která se na něm čile podílí, za což moc děkujeme. Děti si tu budou moci vyzkoušet role artistů i chovatelů, podívat se na vystoupení cvičených fretek a užít si hezké odpoledne a odměny za plnění úkolů v neděli 28. května od 15 do 18 hodin.

Osobností, kterou jsme v máji začali, před prázdninami i končíme. V pátek 2. června se totiž vrátíme k černovickému patronu sv. Floriánovi u příležitosti Noci kostelů, jež má u nás dovětek „bez kostela“. Krátce před pátou hodinou se již od roku 2015 připojujeme zvoněním k ostatním brněnským chrámům a na místě odstřeleného kostela sv. Floriána na Faměrově náměstí, který jsme z části osázeli květinami, se můžete dozvědět více o jeho historii z výstavy či povídání. Chybět nebude pohádka pro děti, kapela a šifrovací hra po okolí.

You may also like...