Ostatky: Černovické maškary doprovodí jeřáb

V sobotu se v Černovicích odehrají ostatky s průvodem maškar a taneční zábavou zakončenou pochováním basy, které symbolizuje konec radovánek a začátek postního období.
Černovické sdružení a folklórní soubor Májek spolu pořádají ostatky již potřetí a v letošním roce se rozhodly podpořit obnovu této tradice dalšími dílčími aktivitami. Před týdnem proběhla výtvarná dílna, v níž si děti mohly vyrobit vlastní masky a dozvědět se něco o tom, co vlastně to ostatky neboli fašank či masopust jsou.
V sobotu 10. 2. v 15 hodin se od KD U Lípy (Charbulova 3) vypraví kostýmovaný průvod s nezbytným medvědem, který vyvede k tanci místní hospodářky. Před tím ale musí hospodář vyslechnout říkanku, v níž nechybí pochvaly ani lehké výtky, a pohostit chasu. Na radnici si hodnocení své práce za minulý rok vyslechne rovněž černovický starosta.
Zatímco v jiných městských částech průvod doprovázejí opentlené vozy či traktory, v Černovicích bude jeho ozdobou historický jeřáb Tatra 138. Ten maškary dovede do Starých Černovic. Tam na děti v budově Staré školy (Charbulova 168) čeká od 17 hodin karneval se spoustou her. Pro ty, které se v masce zúčastnily průvodu, je vstup volný.
Večer bude pro změnu patřit dospělým. V Hostinci Slunečnice od 20 hodin zahraje cimbálová muzika Ponava. O půlnoci pak sbor plaček s falešným farářem pochová basu a s ní na celou dobu půstu také veselení se a zábavy.
Postní období zakončí až velikonoční svátky, které Černovické sdružení oslaví svou 150. akcí za své více než pětileté působení. Velikonoce v Černovicích uspořádá tento spolek dobrovolníků již podruhé s beneficí pro místní základní školu pro žáky s autismem.

Kontaktní osoba:
Ladislav Kotík, předseda Černovického sdružení
tel. 734 656 367, kotik@vcernovicich.cz
Silvie Sanža, projektová manažerka
tel. 608 417 817, sanza@vcernovicich.cz

You may also like...