Svitava opět ožila, letos na celém nábřeží

Již potřetí uspořádaly Černovické sdružení a spolek Brněnská nábřeží festival Překročme řeku. Festival v letošním roce nabídl bohatý program od Obřan až po Komárov. Akce se konala s finanční podporou města Brna a pod záštitou primátora a představitelů jednotlivých městských částí. Program byl celkově připraven na 14 místech, hlavní část se uskutečnila na Černovickém nábřeží. V Obřanech návštěvníci mohli vyzkoušet jízdu na dračí lodi nebo přelanit řeku, v Husovicích se promítal film o Svitavě a jezdilo na raftech a na nábřeží u ulice Tkalcovská nechyběly workshopy a aktivity pro děti nebo promítání grotesek a dětských filmů. Na ulici Zvěřinova byla umístěna speciálně připravená výstava o minulosti, současnosti a budoucnosti řeky Svitavy.

Program na Černovickém nábřeží začal již tradiční neckyádou, ve které zvítězila posádka Černovického sdružení na paddleboardu, první speciálně vyrobenou lodí v cíli ale byli černovičtí dobrovolní hasiči. Velký zájem byl o závod plastových kačenek, jehož výtěžek byl věnován Nadaci Veronica. Odpoledne se zlepšilo počasí a začal také hudební program, ve kterém vystoupily především brněnské kapely.  Vrcholem byl koncert skupiny Laura a její tygři, která roztančila celé nábřeží. Bylo možné prohlédnou techniku černovických hasičů a chybět nemohl ani parní vlak, ve kterém byly tentokrát umístěny i dvě výstavy: o projektu Brundibár z ghetta a o romském holocaustu, který je v případě brněnských úzce spjat s blízkým areálem městských jatek. Závěr festivalu patřil úžasnému představení divadla Feste s názvem Samá voda. Divadlo s pohádkovým námětem se odehrálo celé ve vodě a náš těší, že koncem září ho budeme moci ještě znovu ukázat v Husovicích a Obřanech.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří se do organizace festivalu zapojili. Jsou to desítky spolupracovníků z Černovic, ale i z ostatních městských částí. Bez nich by nebylo možné dokázat, že řeka Svitava a její nábřeží skutečně žije.

You may also like...