Už poosmé společně překročíme řeku

Na počátku festivalu Překročme řeku byla před 8 lety trošku praštěná myšlenka, že uspořádáme neckyádu ve Svitavě tvořící hranice Černovic. To, že vody bylo asi tak po kolena, nás nemohlo zastavit. Při obhlídce nás zaujaly také koleje na železniční vlečce vedoucí do místního průmyslového areálu. Co kdyby přijel parní vlak? Možná to byl zázrak, možná osud, ale tehdejší předseda Černovického sdružení Láďa Kotík znal kamaráda, který měl kamaráda… no a už dva dny poté byl strojvůdce i s mašinou domluven.

Díky podpoře Nadace Via jsme měli na uhlí a navíc i na pódium se zvukařem. Odtud už byl jen krůček k hudební části festivalu. Směle jsme se obrátili s prosbou o spolupráci na její dramaturgii na legendární brněnský klub Stará Pekárna. Neodmítli nás, stejně jako další, kteří se začali přidávat. V prvním roce se odehrálo 35 různých aktivit v pěti městských částech, které spojuje řeka Svitava. A přišlo na 1500 diváků. Pro partu dobrovolníků z Černovického sdružení to bylo pořádně velké sousto. Ale rozhodli jsme se do něj zakousnout i v dalších letech.

Festival pomalu rostl a pronikal do dalších koutků nábřeží Svitavy a v loňském roce už se konalo 55 akcí na 20 místech v 7 městských částech od Obřan po Tuřany a přišlo na něj na 4 tisíce návštěvníků. Největší radost ale máme z toho, že se lidé naučili chodit kolem řeky i mimo festivalový den.

Přijďte si to letos také vyzkoušet v sobotu 20. srpna, těšíme se na vás při festivalovém šplouchání vln.

A kdo nám na festivalu zahraje?

14:00 – 14:40 OH DEER

Nová brněnská punk-rocková kapela.


15:00 – 15:50 HLADOLET

Brněnská hudební skupina kolem zpěváka, kytaristy a autora Břetislava Bartuska, dalšími členy jsou: M. Ehrenbergerová, K. Kilianová, J. Salajka, R. Šmarda a P. Nejedlý.


16:10 – 17:00 EVOLET

Projekt slovenské, v Brně usazené, písničkářky Evy Jurčákové. V roce 2019 vydala své debutové eponymní album. Její tvorba je typická intimními autentickými texty, neokázalou poetikou a Evinou schopností přesvědčivě podat zdánlivě všední životní témata.


17:20 – 18:00 BLOODY MARY

Punk-rock’n’rollová klasika, která vznikla v roce 2013 a má za sebou řadu koncertů a dvě desky. Ta poslední nese název „Poslední přístav“ a kapela ji vydala letos. Úderný punk, co nenechá dlouho stát…


18:20 – 19:10 DURA & BluesGroove

Srdce slovenské bluesové scény Juraj Dura Turtev pravidelně vystupuje i v ČR v různých uskupeních s rozmanitými muzikanty. Vedle Bluesweiser či Blues Club je jeho novým projektem The Turtev Brothers. S brněnskými muzikanty okolo klubu Stará Pekrána však nepravidelně vystupuje již vice než 20 let. Jejich koncerty jsou čirá radost z muziky, zejména bluesové.


19:30 – 20:30 CZARDASHIANS

balkanSKA, ciganSKA, slovanSKA… Na tuto kapelu se nesedí!!! Strhující autentická kapela, která si své koncerty maximálně užívá. Kapela vznikla na jamu balkánských a klezmerových muzikantů z Džezvice, Rajtaraje, Trombeníku a kapely Tak nějak v balkánské restauraci Mon Ami ve Vršovících.

You may also like...